KAIKKI TAPAHTUMAT
23.11.2024
klo 11-15
Hämärissä: koko perheen tapahtuma
Koko perheen tapahtumassa tavataan Romurinsessa, tehdään yhteisötaideteos ja ratkotaan rastitehtäviä
Taidemuseo Eemilissä järjestetään Hämärissä-tapahtuma la 23.11. klo 11–15. Päivän ajan näyttelyihin on vapaa pääsy, minkä lisäksi ohjelmassa on mukavaa maksutonta tekemistä koko perheelle.
ITE-taiteilija Romurinsessa on tavattavissa tapahtuman ajan. Romurinsessa myös ohjaa taidetyöpajaa, jossa rakennetaan kierrätysmateriaaleista Aurinkosieppari-yhteisötaideteos. Valmis Aurinkosieppari laitetaan tapahtuman jälkeen esille taidemuseon Taidemetsään.
Hämärissä-tapahtuma jatkuu Taidemetsässä, jossa on Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastun järjestämänä Heijastinpolku työpajoineen. Heijastinpolku kutsuu tapahtumakävijöitä runorasteille havainnoimaan ympäristöä ja luomaan runotervehdyksiä 150-vuotiaalle Lapinlahden kunnalle. Rastitehtävät sopivat kaikenikäisille, ja tehtäviä tehneet voivat osallistua arvontaan. Palkintoina on esimerkiksi pitsalahjakortteja ja makeisia.
Taidemuseon näyttelysaleissa on esillä Romurinsessan ja Mikko Valtosen taidetta, Juhannuskisoista GP-kisoihin -näyttelyosio sekä kokoelmanäyttelyt Halosen taiteilijasuvun teoksista sekä Paavo Kaikkosen maisemamaalauksista.
Hämärissä-tapahtumassa on tarjolla glögiä ja monenmoisia herkkuja. Tapahtuma on osa Taidemuseo Eemilin ohjelmaa, jolla juhlistetaan kunnan juhlavuotta. OLVI-säätiö on tukenut tapahtumajärjestelyitä.
Tervetuloa!
31.1.2025
klo 11-16
Allin päivän avajaistapahtuma
Taidemuseo Eemilin kevätkauden kaksi uutta näyttelyä avataan Allin päivän avajaistapahtumassa perjantaina 31.1. klo 11–16. Päivän ajan taidemuseolla on monipuolista ohjelmaa, kuten yleisöopastus, työpaja, mahdollisuus tutustua veistosten säilytystilaan sekä museonystävien järjestämä kahvio. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Avautuvat näyttelyt esittelevät niin kuvanveistäjä Eemil Halosen uraa ja teoksia kuin taidemaalari Olavi Lanun varhaisia maalauksia. Molempien taiteilijoiden syntymästä tulee tänä vuonna kuluneeksi tasavuosia: Halosen syntymästä 150 vuotta ja Lanun 100 vuotta.
Halosen taiteilijasuvusta ja Eemil Halosesta kertoo opas Sirpa Niskanen klo 14 alkaen. Opastuksen kesto on tunti. Halos-esittelyn jälkeen Olavi Lanun leski Tarja Lanu on tavattavissa klo 15 alkaen Olavi Lanun näyttelyssä.
Koko Allin päivän ajan on mahdollisuus päästä tutustumaan säilytystilaan, jonne tavallisesta katsotaan vain lasin läpi. Säilytystilassa on esillä yli 60 Eemil Halosen veistosta.
Eemil Halosen näyttelyssä pääsee myös piirtämään ja muovailemaan, kun luonnospiirustukset ja veistokset inspiroivat koko perheelle sopivassa nonstop-työpajassa.
Taidemuseo Eemilin ystäväyhdistys pitää kahviota, jonka maksutapana käy käteinen tai MobilePay.
Kaikille avointa avajaistapahtumaa vietetään Allin nimipäivänä rouva Alli Halosen mukaan. Alli oli Eemil Halosen puoliso, joka lahjoitti ensimmäiset Eemilin kipsiteokset Lapinlahdelle jo 1960-luvulla. Sitä kautta Alli Halonen oli mahdollistamassa taidemuseotoiminnan kehittymisen Lapinlahdelle.
20.2.2025
klo 17-18
Taidetorstai: Tekstiilin taitajat -näyttelyn avaus
Taidemuseo Eemilin Taidetorstaissa 20.2.2025 klo 17 avataan kokoelmanäyttely Tekstiilin taitajat, joka esittelee Halosen suvun naisten tekstiilitöitä Sohvi Haloselta sekä Anna ja Hanna Halosen mattokutomosta. Puheenvuoron pitää kotiseutuneuvos Eila Metsäpelto, jonka äiti Kaisu Salminen, o.s. Halonen, työskenteli 1920-luvulla Anna Halosen kutomossa. Taidetorstai-tapahtumaan on vapaa pääsy.
Sohvi Halonen (1861–1920) oli monitaitoinen ja taiteellinen kansannainen, kansansivistäjä ja naisten aseman parantaja. Sohvi peri äidiltään käsityötaidot ja elätti niillä itseään. Hän värjäsi langat luonnonväreillä ja piti värjäyskurssejakin. Näyttelyssä on Sohvin kutoma peitto vuodelta 1881.
Anna Halonen (1889–1972) oli käsityönopettaja ja kutomoyrittäjä, joka perusti yhdessä Hanna-sisarensa kanssa ryijy- ja mattokutomon Kouvolaan vuonna 1920. Hanna kuoli kuitenkin varhain vakavaan vatsasairauteen, ja Anna jäi vastaamaan kutomosta. Anna Halosen mattokutomossa työskenteli parhaillaan kymmenkunta kutojaa, ja Annan ura kutomoyrittäjänä jatkui 1950-luvulle saakka. Näyttelyn tekstiilit ja luonnospiirustukset painottuvat 1920-luvulle, jolloin karvalankamatot ja ryijyt alkoivat yleistyä suomalaiskodeissa.
Tekstiilin taitajat -näyttely on esillä 3.1.2026 saakka. Taidemuseo Eemil on avoinna keskiviikosta lauantaihin kello 11–16.
Tervetuloa!
20.3.2025
klo 17-18
Taidetorstai: Opas Sirpa Niskanen esittelee Halos-näyttelyt
Taidetorstaissa opastus Halosen suvun taidenäyttelyihin
Taidemuseo Eemilin Taidetorstaissa 20.3.2025 klo 17–18 opas Sirpa Niskanen esittelee kolme Halos-näyttelyä: Halosen taiteilijasuku, Tekstiilin taitajat ja Eemil Halonen: Kotona ja kaukomailla. Taidetorstai-tapahtumaan on vapaa pääsy. Tervetuloa!
12.4.2025
klo 11-16
Lasten lauantai: Koko perheen tapahtuma
Lasten lauantai on koko perheen tapahtumapäivä, jonka ohjelmassa on monipuolista tekemistä sekä taide-elämyksiä. Tapahtuman ajan taidemuseoon on vapaa pääsy.
Klo 12–13.30 tavattavissa on kalarunokirjan kirjoittanut Sanna Vainikainen, joka myös lukee Karppi kaupassa -kirjan runoja. Vainikaisen humoristiset kalarunot valottavat kotimaisten kalojen erilaisia luonteita.
Koko päivän ajan on käynnissä Lastun ohjaama kädentaitopiste kudontateemalla. Työpajassa käytetään erilaisia kudontakehyksiä ja pöytäkangaspuita, joilla voi kokeilla kutomista opastetusti. Kudontatyö voi olla esimerkiksi pieni matto nukkekotiin tai seinätekstiili oman huoneen koristeeksi. Päivän käsityöteema liittyy esillä olevaan Tekstiilin taitajat -näyttelyyn, jossa tutustutaan Anna Halosen mattokutomon toimintaan ja tuotantoon 1920- ja 1930-luvulla.
Eemil Halosen 150-vuotisjuhlanäyttelyssä on kaksi omatoimista tehtäväpistettä, joilla pääsee piirtämään luonnospiirustuksia veistoksista sekä muovailemaan omia veistoksia.
Kolmas tehtäväpiste sijaitsee taidemuseon alakerrassa, jossa Olavi Lanun näyttelyn äärellä on liitutaulu sekä kyselylomakkeita. Liitutaululle ja lomakkeille kerätään toiveita ja kehittämisideoita siitä, mitä taidemuseon pedagoginen toiminta voisi olla tulevaisuudessa. Ideoiden jakaneiden kesken arvotaan palkinto.
Tapahtumassa on pientä tarjoilua.
Lasten lauantai järjestetään yhdessä Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastun kanssa. Taidemuseo Eemilin vuoden 2025 pedagogista toimintaa tukee Osuuskunta KPY.
24.4.2025
klo 17-19
Taidetorstai: Tarja Lanu kertoo Olavi Lanusta
Kevätkauden päättävässä Taidetorstai-tapahtumassa Tarja Lanu kertoo taidemaalari ja kuvanveistäjä Olavi Lanusta (1925–2015). Taidetorstain jälkeen noin klo 18 alkaen Taidemuseo Eemilin ystävät -yhdistys järjestää kaikille avoimen ystäväillan, jota vietetään kahvikupposen äärellä. Illan aikana on myös mahdollisuus tutustua Olavi Lanu 100 vuotta: Maalauksia -näyttelyyn, joka on esillä enää 26.4.2025 saakka. Nähtävänä on Lanun varhaisia maalauksia 1950–1960-luvulta. Tervetuloa!
Olavi Lanu eli 14 ensimmäistä vuottaan Viipurin maalaiskunnan Karppilan kylässä. Kun sota alkoi, Lanu oli Viipurissa ammattikoulussa. Siellä joku taiteilija oli opettanut hänelle vesivärimaalausta.
Lanun perhe evakuoitui Kotkaan, jossa Olavi liittyi Kotkan poika -järjestöön. Sitä kautta hän päätyi myös rintamalle. Vesivärit olivat mukana myös Jandepajoella, josta suurhyökkäyksen alettua Olavi muiden mukana joutui perääntymään. Jandepajoelle jäivät kaikki sodan aikana tehdyt akvarellit. Sodan päätyttyä Olavi oli sotaväessä Kuopiossa. Siellä hän sai koko palveluksen ajan maalata akvarelleja, koska oli ollut sotatoimissa jo useita vuosia.
Vuonna 1946 Olavi Lanu lähti Helsinkiin opiskelemaan kuvataidetta. Yhden vuoden hän yhdessä ensimmäisen vaimonsa Tutta Vuori-Lanun kanssa opiskeli Pariisissa maalausta ja piirustusta.
15.6.2025
klo 14-15
Opastus Taidemuseo Eemilin kesänäyttelyyn
Metropoliitta Arseni esittelee Taidemuseo Eemilin kesänäyttelyn Birger Kaipiainen ja Michael Schilkin: Collection Kakkonen su 15.6.2025 klo 14 alkaen.
Opastukselle osallistutaan Taidemuseo Eemilin pääsylipulla (10/8€, alle 18-vuotiaat ilmaiseksi) tai Museokortilla tai Kaikukortilla, tervetuloa!
10.7.2025
klo 11–18
Suuri Maalaustapahtuma
Taidemuseo Eemil järjestää Suomen Kuvataiteen päivänä 10.7.2025 klo 11–18 Suuren Maalaustapahtuman, jonka ohjaajana on Romurinsessa Marjut Kauppinen. Taidetyöpaja sopii kaikenikäisille.
Tapahtumassa maalataan akryyliväreillä esimerkiksi vanhoille tarjottimille, ja samalla kupit sekä kipot saavat uutta väriä pintaan. Maalatuista esineistä kootaan tuulikello, joka laitetaan esille Taidemetsään.
Työpajaan on vapaa pääsy. Värit, siveltimet ja kierrätysmateriaalit ovat käytettävissä ilman erillistä materiaalimaksua. Työpaja toteutetaan Taidemuseo Eemilin piha-alueella tai sateen sattuessa lasiterassilla. Taidenäyttelyihin on normaalit pääsymaksut.
Taidemuseo Eemilin vuoden 2025 pedagogista toimintaa tukee Osuuskunta KPY.
Suurta Maalaustapahtumaa on vietetty Helene Schjerfbeckin syntymäpäivänä jo vuodesta 2011 lähtien.
Tervetuloa!
17.7.2025
klo 14-15
Opastus Taidemuseo Eemilin kesänäyttelyyn
Metropoliitta Arseni esittelee Taidemuseo Eemilin kesänäyttelyn Birger Kaipiainen ja Michael Schilkin: Collection Kakkonen to 17.7.2025 klo 14 alkaen.
Opastukselle osallistutaan Taidemuseo Eemilin pääsylipulla (10/8€, alle 18-vuotiaat ilmaiseksi) tai Museokortilla tai Kaikukortilla, tervetuloa!
13.8.2025
klo 14-15
Opastus Taidemuseo Eemilin kesänäyttelyyn
Metropoliitta Arseni esittelee Taidemuseo Eemilin kesänäyttelyn Birger Kaipiainen ja Michael Schilkin: Collection Kakkonen ke 13.8.2025 klo 14 alkaen.
Opastukselle osallistutaan Taidemuseo Eemilin pääsylipulla (10/8€, alle 18-vuotiaat ilmaiseksi) tai Museokortilla tai Kaikukortilla.
Opastuksen yhteydessä palvelee Taidemuseo Eemilin ystäväyhdistyksen kahvio. Kahvion maksutapoina käy käteinen tai MobilePay.
Tervetuloa!
5.9.2025
klo 17-21
Taidekadun AIKATAIKA Taidemuseo Eemilissä
Taidemuseo Eemil osallistuu Taidekadun AIKATAIKA -tapahtumaan pe 5.9.2025 klo 17–21. Ohjelmassa on nonstop-taidetyöpaja Taidemetsässä, kahvio ja pop up -näyttely Lasiterassilla sekä vapaa pääsy taidenäyttelyihin.
Taidetyöpaja järjestetään yhdessä Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastun kanssa. Työpajassa rakennetaan yhteisötaideteos, jonka nimenä on KOTA. Taidetyöpajan aihe kytkeytyy Euroopan kulttuuriympäristöpäivien rakennetun perinnön teemaan. Työpaja sopii koko perheelle, ja se on maksuton. Työpajaan voi poiketa illan aikana oman aikataulun mukaan.
Ohjelman toteuttamiseen osallistuvat myös Taidemuseo Eemilin ystävät, jotka pitävät kahviota Lasiterassilla. Lasiterassilta löytyy niin ikään museonystävä Irma Korhosen pop up -astianäyttely Toinen kattaus, joka esittelee Korhosen keräämää astiakokoelmaa.
Taidemuseo Eemilissä on esillä useita taidenäyttelyitä. Kesänäyttelyissä nähdään Birger Kaipiaisen ja Michael Schilkinin keramiikkataidetta Collection Kakkonen -kokoelmasta sekä keraamikko Jari Puttosen Unielmia-näyttelyn kidelasitekeramiikkaa.
Kokoelmanäyttelyt esittelevät monipuolisen ja lahjakkaan Halosen taiteilijasuvun tuotantoa kolmessa eri näyttelyssä: Tekstiilin taitajat johdattaa käsityön ja kutomoliikkeen vaiheisiin, Vierailulla Alli ja Eemil Halosen luona -näyttely esittelee Halosten koti-interiööriä sekä Halosen taiteilijasuku -kokonaisuus summaa yhteen kuuden Halos-suvun ammattitaiteilijan tuotantoa.
Lisäksi Taidemetsästä löytyy kaksi ITE-taiteilija Romurinsessa Marjut Kauppisen ohjaamassa taidetyöpajassa syntynyttä teoskokonaisuutta, ja piha-alueella sekä Taidemuseon Lasiterassilla on Olavi Lanun veistoksia.
11.10.2025
klo 11-16
Syysloman aloitustapahtuma lapsiperheille: Sirkus Lilliputti
Taidemuseo Eemil järjestää lapsiperheille suunnatun syysloman aloitustapahtuman la 11.10.2025 klo 11–16.
Sirkus Lilliputti esiintyy osana Syysloman aloitustapahtuma lapsiperheille -päivää. Myös keräilijä Irma Korhonen on tavattavissa Toinen kattaus -näyttelyssä. Päivän ohjelmaan ja taidemuseon näyttelyihin on vapaa pääsy.
Sirkus Lilliputin esityksessä klo 13–13:45 nähdään niin mystistä taikuutta, hulvattomia pelletemppuja, sirkuksen ohjelmanumeroita kuin jännittävää nukketeatteriakin. Valot ja viihdyttävä musiikki luovat osaltaan sirkuksen kokonaisvaltaista tunnelmaa. Ohjelma tuo hyvää mieltä koko perheelle, ja luvassa on iloinen ja lämminhenkinen esitys – riemu, onnistuminen ja nauru syntyvät yhdessä yleisön ja esiintyjien kesken.
Keräilijä Irma Korhonen on esittelemässä astiakokoelmastaan koottua pop up -näyttelyä Toinen kattaus klo 12–13 ja 14–15. Näyttely on taidemuseon Lasiterassilla, jossa astiat ovat esillä viitenä pöytäkattauksena. Esillä on vanhaa Arabiaa 1900-luvun alusta lähtien. Astioiden suunnittelijoina ovat olleet muun muassa Ulla Procope, Kaarina Aho, Raija Uosikkinen, Göran Bäck, Esteri Tomula ja Kaj Franck. Lisäksi yhdellä pöydällä on suomalaisten lasitaiteilijoiden tuotantoa.
Taidemuseon omissa näyttelyissä pääsee tutustumaan Halosen taiteilijasuvun taiteeseen ja tekstiilityöhön, kurkistamaan Eemil Halosen veistoksia sekä näkemään Alli ja Eemil Halosen kodin huonekaluja.
Tapahtuman mahdollistaa Osuuskunta KPY:n myöntämä tuki Taidemuseo Eemilin pedagogiseen toimintaan. #KPYavustus
23.10.2025
klo 17-19
Taidetorstai ja museon ystävien ilta: kuvataiteilija Olli Lähdesmäki
Taidemuseo Eemil ja Taidemuseo Eemilin ystävät -yhdistys järjestävät 23.10.2025 klo 17–19 kaikille avoimen ja maksuttoman Taidetorstai-tapahtuman, jonka yhteydessä ystäväyhdistys järjestää ystäväillan. Taidetorstaissa kuvataiteilija Olli Lähdesmäki kertoo valokuvataiteen historiasta, valokuvataiteesta ja omasta työstään.
13.11.2025
klo 17-18
Taidetorstai: Minna Kettunen kertoo kuvanveistäjä Eemil Halosesta
Eemil Halosen syntymän 150-vuotisjuhlavuoden luento: Köyhästä pojasta kansakunnan kaapin päälle. Eemil Halosen elämäkerran tekijä, kirjailija Minna Kettunen kertoo kuvanveistäjän vaiheista sanoin ja kuvin.
Taidetorstai-luennolle on vapaa pääsy, tervetuloa!
22.11.2025
klo 11-16
Hämärissä: koko perheen tapahtuma
Hämärissä-tapahtuma kutsuu monipuolisella ohjelmalla Taidemuseo Eemiliin ja Taidemetsään
Taidemuseo Eemilissä järjestetään koko perheen Hämärissä-tapahtuma lauantaina 22.11. klo 11–16. Ohjelmassa on taidetyöpaja, onnenpyörä, taiteilijatapaaminen ja dokumenttielokuva Sohvi Halosesta. Tapahtuma on maksuton ja kaikille avoin.
Taidetyöpajassa klo 11–16 rakennetaan pimeässä hohtavia olentoja – hämärän ystäviä – sekä tähtikuvioita kierrätysmateriaaleista. Samalla tutkitaan valon ja varjon leikkiä: mitä kaikkea voi tapahtua, kun annetaan pimeälle vähän valoa. Lapset pääsevät suunnittelemaan ja toteuttamaan omia hohtavia otuksiaan ja osallistumaan myös yhteisöllisen taideteoksen toteutukseen Taidemetsässä.
Heijastinteema jatkuu LähiTapiola Idän pisteellä, jossa tapahtumakävijät voivat pyöräyttää onnenpyörää. Samalla vahinkojen ennaltaehkäisy tulee tutuksi, ja jaossa on heijastimia. LähiTapiola Itä ja Taidemuseo Eemil ovat solmineet sponsorointisopimuksen vuosille 2025–2027. Yhteistyösopimus on uudenlainen avaus yleishyödyllisten taide- ja kulttuurikohteiden tukemiseksi.
Tapahtuman ohjelmassa on myös taiteilijatapaaminen. Valokuvaaja, taiteen maisteri Olli Lähdesmäki on tavattavissa kokoamassaan Aiheita-valokuvanäyttelyssä klo 13–14. Lähdesmäen pojan, elokuvataiteilija Mauri Lähdesmäen videoteos Toisen maailman maisemia on nähtävillä klo 13–15.
Taidemuseon Tekstiilin taitajat -näyttelyyn kytkeytyvänä ohjelmana esitetään dokumenttielokuvaa Sohvi Halosesta klo 11–13 ja 15–16. Yleisradion arkistosta museonystävien avustuksella ostettu Unohdetun taitajan tarina -niminen filmi on vuodelta 1984, ja sen on tuottanut TV2 Itä-Suomen alueohjelmat. Filmillä nähdään myös Martikkalan nuorisoseuran näyttelijöitä sekä asiantuntijana Terttu Linkoneva. Dokumenttielokuvan kesto on noin 40 minuuttia.
Taidemuseon muissa näyttelyissä pääsee tutustumaan Halosten taiteen lisäksi lintu- ja eläinmaalauksiin Taina Kaarto: Lemmon linnut ja taivaankannen kannattelijat -näyttelyssä.
Tapahtuman järjestää Taidemuseo Eemil yhdessä LähiTapiola Idän ja Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastun kanssa.
19.3.2026
klo 17-18:30
Taidetorstai ja museon ystävien ilta: taidegraafikko Jarmo Husso
Taidemuseo Eemil ja Taidemuseo Eemilin ystävät -yhdistys järjestävät 19.3. klo 17–18:30 kaikille avoimen ja maksuttoman Taidetorstai-tapahtuman, jonka yhteydessä ystäväyhdistys järjestää ystäväillan kahvitarjoiluineen.
Tapahtuman aluksi taidegraafikko Jarmo Husso kertoo taidegrafiikasta sekä esillä olevasta teoksestaan Uneksi eksyneet enkelit. Husso on tehnyt teoksen kartonkigrafiikan ja monotypian tekniikoin ja ripustanut grafiikan lehdet näyttelysalin keskelle kolmiulotteiseksi installaatioksi. Jarmo Husson pitämän lyhyen alustuksen jälkeen on mahdollisuus tutustua yläsavolaista nykytaidegrafiikkaa esittelevään Prässin jälkeen -näyttelyyn, jossa on Husson lisäksi mukana Jenni Turusen, Ulla Remeksen ja Timo Tolosen taidetta. Kukin taiteilija toimii omista lähtökohdistaan käsin, mutta kunkin teoksissa on ominaista ihmisen suhde ympäristöönsä.
Tapahtuman lopuksi on kahvitarjoilu ja aikaa vapaalle yhdessäololle. Kahvittelun lomassa voi tutustua Taidemuseo Eemilin ystävät -yhdistykseen ja sen toimintaan. Yhdistykseen kuuluu yli 130 jäsentä.
21.3.2026
klo 11-16
Taidegrafiikan työpaja: ohjaajana Jarmo Husso
Taidegraafikko Jarmo Husso ohjaa taidetyöpajaa Taidemuseo Eemilissä lauantaina 21.3. klo 11–16, jolloin aiheena on monotypia. Taiteilijan ohjauksessa on mahdollista kokeilla taidegrafiikan menetelmää, joka sopii kaikenikäisille. Työpajaan voi osallistua niin ensikertalainen kuin kokeneempi taidegrafiikan harrastaja.
Työpajaan mahtuu samanaikaisesti korkeintaan kymmenen työskentelijää, ja ohjaukseen voi osallistua oman aikataulun mukaan. Osallistumispaikkaa ei voi varata ennakkoon.
Työpajaan osallistutaan Taidemuseo Eemilin pääsylipulla. Pääsymaksuna käyvät myös muun muassa Museokortti ja Kaikukortti.
18.4.2026
klo 11-16
Lasten lauantai: Koko perheen tapahtuma
Lasten lauantai kutsuu Taidemuseo Eemiliin – ohjelmassa sadutus- ja taidetyöpajoja sekä taiteilijatapaamisia
Taidemuseo Eemilin Lasten lauantaita vietetään 18.4. klo 11–16. Lasten lauantai on koko perheen tapahtumapäivä, jonka ohjelmassa on taiteilijatapaamisia, monipuolista tekemistä työpajoissa sekä taide-elämyksiä näyttelyissä. Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.
Tapahtuman aluksi klo 11–12 Romurinsessa Marjut Kauppinen on tuunaamassa ja kunnostamassa Taidemetsän Tuulikello-yhteisötaideteosta. ITE-taiteilija Romurinsessan ohjauksessa Tuulikelloon rakennetaan myös lisäosia maalaamalla vanhoja esineitä, jotka ripustetaan osaksi taideteosta.
Kuvataiteilija Ulla Remeksen taiteilijatapaaminen klo 12–14 on kaikenikäisten sadutustyöpaja, jossa jatketaan Punaisen korpin tarinaa. Tule kirjoittamaan ja keskustelemaan, millaisiin tilanteisiin sovitteleva Punainen korppi joutuukaan, kun maisemaan laskeutuu punainen valo – muuna aikana se on ihan tavallinen, siipipuoli musta korppi. Korpin löydät Remeksen taidegrafiikan teoksista Prässin jälkeen -näyttelystä.
Marja-Liisa Tikkanen on lapinlahtelainen kuvataiteilija, jonka vasikka-aiheisia taidegrafiikan teoksia ja painolaattoja on esillä Taidemuseo Eemilin omista grafiikan kokoelmateoksista kootussa näyttelyssä. Marja-Liisa Tikkanen on tavattavissa klo 14–15, jolloin hän kertoo teoksistaan sekä taidegrafiikan tekemisestä.
Koko päivän ajan klo 11–16 järjestetään taidetyöpajaa yhdessä Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastun kanssa. Taidetyöpajassa valmistetaan luonnon- ja kierrätysmateriaaleista värikkäitä oksanhaaralintuja. Valmiit linnut laitetaan esille Taidemetsään, jossa ne ilahduttavat kaikkia Taidemetsän kulkijoita.
Taidenäyttelyissä on esillä yläsavolaista taidegrafiikkaa sekä Halosen taiteilijasuvun taidetta. Taidegrafiikkanäyttely Prässin jälkeen esittelee Jarmo Husson, Ulla Remeksen, Timo Tolosen ja Jenni Turusen teoksia. Näyttely kattaa useita grafiikan menetelmiä, kuten puupiirrosta, litografiaa, kartonkigrafiikkaa ja monotypioita. Teokset vaihtelevat perinteisestä seinälle ripustettavasta grafiikasta rajoja rikkovampaan ja kolmiulotteisempaan lopputulokseen. Lisäksi nähtävillä on taidegrafiikkaa Taidemuseo Eemilin omista kokoelmista. Grafiikkanäyttelyt päättyvät 25.4.2026.
Osuuskunta KPY tukee Taidemuseo Eemilin vuoden 2026 taidepedagogista toimintaa.
23.4.2026
klo 17-18
Taidetorstai: Timo Tolonen kertoo taidegrafiikan menetelmistä ja Prässin jälkeen -näyttelystä
Taidetorstai: Timo Tolonen kertoo taidegrafiikan menetelmistä ja Prässin jälkeen -näyttelystä
Taidetorstai-tapahtumassa 23.4. klo 17–18 kuvataitelija Timo Tolonen kertoo taidegrafiikan menetelmistä ja niiden historiasta muutaman historiallisen esimerkin sekä oman tuotantonsa valossa. Mukana on grafiikkaa Tolosen omasta kokoelmasta, painolaattoja, työvälineitä ja muuta rekvisiittaa. Lisäksi Timo Tolonen esittelee osuutensa Prässin jälkeen -näyttelystä. Aikaa on myös kysymyksille ja rennolle jutustelulle.
Timo Tolonen (s. 1977) on kajaanilaislähtöinen taidemaalari ja graafikko. Tolonen tunnetaan erityisesti suomalaisen kaupunkielämän sekä unohtuneiden oloisten rakennusten kuvaajana. Lähtökohta on useimmiten dokumentaarisen asiallinen, mutta toteutus yltiötunteellinen, ikään kuin taustalla soisi surumielinen 1970–80-luvun Suomi-iskelmä. Tähän yhdistyy myös leikki ilmaisutavoilla: kädenjälki on läheltä vapaan ekspressiivistä, mutta kauempaa tarkasteltuna muodostaa realistisen kuvan. Tolonen asuu Iisalmessa, Runnin vanhalla rautatieasemalla.
Timo Tolosen esitelmän jälkeen on mahdollisuus tutustua yläsavolaista nykytaidegrafiikkaa esittelevään Prässin jälkeen -näyttelyyn, jossa on Tolosen lisäksi mukana Jarmo Husson, Jenni Turusen ja Ulla Remeksen taidetta. Kukin taiteilija toimii omista lähtökohdistaan käsin, mutta kunkin teoksissa on ominaista ihmisen suhde ympäristöönsä.
Tapahtuma on kaikille avoin ja siihen on vapaa pääsy.
21.5.2026
klo 17-19
Taidetorstai: Kesäkauden 2026 näyttelyiden avajaiset
Eränkävijän luonto -taidenäyttelykokonaisuus avataan kaikille avoimessa ja maksuttomassa Taidetorstai-tapahtumassa 21.5.2026 klo 17-19.
Lapinlahden kunnanhallituksen puheenjohtaja Kari Virranta avaa näyttelyt.
Ohjelma toteutetaan yhdessä Taidemuseo Eemilin ystäväyhdistyksen kanssa.
Tervetuloa!
3.6.2026
klo 9-11
Keskiviikkokerho
Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ja Taidemuseo Eemil järjestävät keskiviikkokerhotoimintaa Taidemuseo Eemilissä joka kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona klo 9-11, jolloin lapset vanhempineen, hoitajineen tai ohjaajineen ovat tervetulleita taidemuseoon katsomaan, ihmettelemään, tekemään ja oppimaan. Kaikille avoimessa taidetoiminnassa tutustutaan yhdessä taiteen tekemiseen ja kokemiseen kaikkia aisteja käyttäen, leikkien, toimien ja omia taideteoksia tehden. Toiminta on maksutonta eikä keskiviikkokerhoon tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
1.7.2026
klo 9-11
Keskiviikkokerho
Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ja Taidemuseo Eemil järjestävät keskiviikkokerhotoimintaa Taidemuseo Eemilissä joka kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona klo 9-11, jolloin lapset vanhempineen, hoitajineen tai ohjaajineen ovat tervetulleita taidemuseoon katsomaan, ihmettelemään, tekemään ja oppimaan. Kaikille avoimessa taidetoiminnassa tutustutaan yhdessä taiteen tekemiseen ja kokemiseen kaikkia aisteja käyttäen, leikkien, toimien ja omia taideteoksia tehden. Toiminta on maksutonta eikä keskiviikkokerhoon tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
10.7.2026
klo 11–18
Suuri Maalaustapahtuma
Taidemuseo Eemil järjestää Suomen Kuvataiteen päivänä 10.7.2026 klo 11–18 Suuren Maalaustapahtuman, jonka ohjaajana on Romurinsessa Marjut Kauppinen. Taidetyöpaja sopii kaikenikäisille.
Työpajassa maalataan kiviä, joista tehdään yhdessä yhteisöllinen taideteos Kivikäärme. Kivikäärme luikertelee työpajan jälkeen Taidemetsässä, joka sijaitsee Taidemuseo Eemilin vieressä. Maalattuja kiviä saa ottaa myös muistoksi työpajasta ja viedä vaikka kotipihaan.
Työpajaan on vapaa pääsy. Materiaalit ovat käytettävissä ilman materiaalimaksua. Työpaja toteutetaan Taidemuseo Eemilin piha-alueella tai sateen sattuessa lasiterassilla. Taidenäyttelyihin on normaalit pääsymaksut.
Taidemuseo Eemilin vuoden 2026 pedagogista toimintaa tukee Osuuskunta KPY.
Suurta Maalaustapahtumaa on vietetty Helene Schjerfbeckin syntymäpäivänä jo vuodesta 2011 lähtien.
Tervetuloa!
5.8.2026
klo 9-11
Keskiviikkokerho
Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ja Taidemuseo Eemil järjestävät keskiviikkokerhotoimintaa Taidemuseo Eemilissä joka kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona klo 9-11, jolloin lapset vanhempineen, hoitajineen tai ohjaajineen ovat tervetulleita taidemuseoon katsomaan, ihmettelemään, tekemään ja oppimaan. Kaikille avoimessa taidetoiminnassa tutustutaan yhdessä taiteen tekemiseen ja kokemiseen kaikkia aisteja käyttäen, leikkien, toimien ja omia taideteoksia tehden. Toiminta on maksutonta eikä keskiviikkokerhoon tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
2.9.2026
klo 9-11
Keskiviikkokerho
Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ja Taidemuseo Eemil järjestävät keskiviikkokerhotoimintaa Taidemuseo Eemilissä joka kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona klo 9-11, jolloin lapset vanhempineen, hoitajineen tai ohjaajineen ovat tervetulleita taidemuseoon katsomaan, ihmettelemään, tekemään ja oppimaan. Kaikille avoimessa taidetoiminnassa tutustutaan yhdessä taiteen tekemiseen ja kokemiseen kaikkia aisteja käyttäen, leikkien, toimien ja omia taideteoksia tehden. Toiminta on maksutonta eikä keskiviikkokerhoon tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
7.10.2026
klo 9-11
Keskiviikkokerho
Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ja Taidemuseo Eemil järjestävät keskiviikkokerhotoimintaa Taidemuseo Eemilissä joka kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona klo 9-11, jolloin lapset vanhempineen, hoitajineen tai ohjaajineen ovat tervetulleita taidemuseoon katsomaan, ihmettelemään, tekemään ja oppimaan. Kaikille avoimessa taidetoiminnassa tutustutaan yhdessä taiteen tekemiseen ja kokemiseen kaikkia aisteja käyttäen, leikkien, toimien ja omia taideteoksia tehden. Toiminta on maksutonta eikä keskiviikkokerhoon tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
4.11.2026
klo 9-11
Keskiviikkokerho
Arkkitehtuuri- ja ympäristökulttuurikoulu Lastu ja Taidemuseo Eemil järjestävät keskiviikkokerhotoimintaa Taidemuseo Eemilissä joka kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona klo 9-11, jolloin lapset vanhempineen, hoitajineen tai ohjaajineen ovat tervetulleita taidemuseoon katsomaan, ihmettelemään, tekemään ja oppimaan. Kaikille avoimessa taidetoiminnassa tutustutaan yhdessä taiteen tekemiseen ja kokemiseen kaikkia aisteja käyttäen, leikkien, toimien ja omia taideteoksia tehden. Toiminta on maksutonta eikä keskiviikkokerhoon tarvitse ilmoittautua ennakkoon.