Halosten museosäätiö
Lapinlahden taidemuseo
Eemil Halosen museo
Yläsavolaiset kuvataiteilijat
Halosten taiteilijasuku

haihatus - kulttuurin kiertotie



Joutsalainen taidelaitos Haihatus on saapunut Lapinlahden taidemuseoon ja esittelee näyttelyssään "Pillimehua ja pilsneriä" teoksia kymmeneltä taiteilijalta. Mukana ovat Raimo Auvinen, Heikki´Morgan´ Hämäläinen, Mauri Korhonen, Outi Markkanen, Merja Metsänen, Pekka Suomäki, Sauli Sormunen, Kalle Turakka Purhonen, Pauliina Turakka Purhonen ja Vesa Väänänen.

Leikki ja huumori liittyvät monen haihatuslaisen taiteilijan tuotantoon. Arkiset materiaalit löytävät uuden muodon ja merkityksen teoksissa. Yhdistämällä nämä kaksi lähtökohtaa syntyy mielenkiintoinen kokonaisuus, joka herättää myös katsojassa tekemisen tarpeen ja halun muuttaa oma jokapäiväinen elinympäristö taiteeksi.

Leikin ja huumorin takaa löytyy kuitenkin myös vakavampi puoli. Monet teoksista ovat kantaaottavia ja kävijän on pakko miettiä tämänhetkistä yhteiskuntaa ja sen arvomaailmaa. Samoin katsoja ymmärtää, kuinka merkitykset rakentuvat ja millä tavoin sanoja ja asioita rikkomalla ja uudelleenrakentamalla saadaan jälleen aivan uudennäköisiä ideoita ja näkemyksiä.


Näyttely on avoinna 3.10. - 14.11.2009, ke - su klo 12 - 16